Dlaczego napadłem na Audi e-tron? - BEZ CENZURY o elektrykach

Dlaczego niektórzy uznali, że napadłem na e-trona? Czy elektryczne auta są dobre? I jak ekrany, łączność 4G, liczne systemy i LEDy zmniejszają zasięg?
1. Uwaga: poziom rozrywki w tym filmie = zero.
2. Nagrywam w Klasie B, bo akurat to auto miałem pod ręką - zresztą ten model jest dostępny jako plug-in, więc też pasuje do tematu
3. Wątek o raporcie Tesli: jej Solar City wygenerował ok 13TWh podczas gdy wszystkie Tesle na świecie zużyły ok 5TWh www.teslarati.com/tesla-impact-report-2018-results/
4. Co jeśli nie elektryk? Moim zdaniem hybryda, a najlepiej hybryda plug-in, która pozwala w większości sytuacji jeździć na prądzie, ale nie ma problemu z zasięgiem.
5. Kibicuję wszystkim graczom na rynku: Toyocie i Hyundai z wodorem, VW z ID.x, Audi z e/h-tronami, Jaguarowi, Tesli (jeśli "soon" z ostatniego tweeta Muska nie było blefem) i Mercedesowi oczywiście - jego plugina na pewno też będziemy testować :)
6. Do produkcji 1 kg wodoru DZISIAJ potrzeba od 35 do 40 kWh energii. Na tym 1 kg Mirai przejedzie 100 km. Na 35kWh nawet e-tron przejedzie więcej, a rozsądnej wielkości auto przejedzie ponad 200 km. Zobaczymy jak z produkcją wodoru będziemy radzić sobie za dekadę.
7. I na koniec opinia szefa VAG z dzisiaj:
There is no alternative to the battery-powered electric drive for the foreseeable future. Over its entire lifecycle of 200,000 kilometers, an electric car produces just around half the CO2 of a vehicle with a combustion engine. The electric car is also far more energy-efficient than other alternative drives. The fuel cell or synthetic fuels may gain in importance in the medium and long term. We continue to conduct intensive research on both options. Audi plays the lead role in the Group in that regard. It will make the h-tron quattro, a fuel cell model, part of small-scale production starting in 2020. Audi and Porsche are laying the groundwork by carrying out research into synthetic fuels.
However, neither the fuel cell nor synthetic fuels will be available at reasonable prices or on an industrial scale with the necessary energy efficiency by the mid-2020s. Moreover, a completely new, additional fueling infrastructure would have to be established for the fuel cell. And the technology will only become a real alternative if the hydrogen comes from surpluses from renewable energies. We are a long way from that.

Subskrybuj kanał Zachar OFF: pl-vision.com/nameof-ZacharOFFpl
Zobacz co testuję teraz:
facebook.com/zacharoffpl
instagram.com/zachar_off

Ściągnij wideo

Komentarze

 • Znasz się na autach ale na termodynamice - nie. Nie wypowiadaj się proszę jako autorytet.

  YansenSqvanssenYansenSqvanssen12 dni temu
 • Raczej wolę hyundai kona. Około 17 kWh na 100 km i 400 km zasięgu.

  PlebanTVPlebanTV14 dni temu
 • Wiozłem 5 e-tronów w tym tygodniu (jestem kierowcą autotransportera). Piękne auta, ale nie chciałbym takiego, chyba że ktoś dałby mi za darmo. Waga 2600-2700 kg w zależności od wyposażenia, brak dźwięku silnika, mały zasięg... No i bezsens auta elektrycznego, na prąd do którego idzie mnóstwo węgla... Na to auto fajnie popatrzeć, ale jeździć??? Nieeeee.... Wolałbym Q8 :)

  Corleone Disco StarCorleone Disco Star15 dni temu
 • 3 istotne błędy. Brak prawdziwego powodu wielkiego zużycia w Audi. Wodór heh. Produkcja Aku zakłada oparcie się na Azji czy zasobach Ameryki Pd ale tylko przy kontynuacji li Ion. Niemniej film pozytywny.

  toshirox23toshirox2317 dni temu
 • Cytuję ; Szwajcarski bank inwestycyjny UBS wystawił słabą notę elektrycznemu Audi e-tron. Firma oceniła wprost, że na przykładzie niemieckiego elektryka widać, że Tesla nadal jest liderem w produkcji samochodów elektrycznych - a jej dogonienie nie jest tak proste, jak się wydaje wielu osobom.Analityk banku docenia wysiłki niemieckiego producenta wkładane w stworzenie samochodu elektrycznego, ale wytyka różnice w wydajnościach napędu elektrycznego - a to właśnie one świadczą o innowacyjności produktu.Co ciekawe: choć uważa się, że wystarczy włożyć silnik elektryczny i baterie, żeby mieć samochód elektryczny, UBS jasno stwierdza, że napęd elektryczny wcale nie jest produktem w zasięgu ręki każdego producenta. Dzięki temu Tesla może dłużej pozostać rynkowym liderem.Bateria Audi e-tron ma 95 kWh pojemności - jest więc bliska maksymalnym pojemnościom dostępnym na rynku - a mimo to elektryczne Audi osiąga zasięg w granicach słabszych modeli Tesli. Według obliczeń portalu teslanews.pl, e-tron musiałoby dysponować baterią o pojemności około 130 kWh, żeby móc konkurować z Teslą X 100D!Jako podsumowanie warto dodać, że bank UBS z uznaniem ocenia technologiczne osiągnięcia Tesli, ale raczej sceptycznie podchodzi do rynkowej wydajności firmy.Według analityka firma nie wyprodukuje wystarczającej liczby Modeli 3, żeby osiągnąć wyniki zakładane na początku roku 2019.

  Jan KubliJan Kubli17 dni temu
 • Przyszłością są ogniwa wodorowe. Elektryki to przerzucanie na konsumenta kosztów rozwoju technologii dla wodoru i marketingowy skok na kasę.

  19 dni temu
 • dorosły człowiek wydycha 605 kg CO2 na rok:)

  Natalia wbruklinieNatalia wbruklinieMiesiąc temu
 • Wspaniałe video, niby 20 min a odczułem to jak nie więcej niż 5 min, bardzo wciągające nagranie. Temat aut elektrycznych jest bardzo ważny, wielu ludzi nie ma o tym żadnego pojęcia więc materiał który przygotowałeś z tak istotnymi tematami można bez obaw udostępniać im jako szkoleniowy o technologii z którą (na szczęście) za chwilę wszyscy będziemy mieli odczynienia każdego dnia. Nie mam wątpliwości że rozwieje im to wiele pytań które mogli by mieć na samą myśl o samochodach elektrycznych. O długość materiału nie musisz się martwić jeśli zajdzie taka potrzeba podziel go na kilka części, wspomniałeś o innych nieporuszonych wątkach tak więc czekamy na kontynuację. Pozdrawiam

  Tristan KordekTristan KordekMiesiąc temu
 • Zachar powinienem powiedzieć to w tym filmiki i w swojej recenzji że zasięg Audi etron jest fatalny w porównaniu do tesli model X, która jest też duża może być 7 osobowa, też ma dużo świecidełek i bajerów jak elektryczne drzwi (chyba nawet więc od Audi).

  Jakub WJakub WMiesiąc temu
 • hehe p. Zachar to jak sie czasem rozpędzi w tempie wypowiedzi to jakby diesel sie "rozbiegał ; D jeszcze co do emisji i całego meritum dylematu elektryków i spalinowców ! to popatrzcie : moim zdaniem idea jest w tym, że jednak pomijając ogólną emisja co2 to CHODZI tu o to że ELEKTRYKI mają odciążyć od spalin arterie MIEJSKIE gdzie ŻYJE najwięcej POPULACJI i tam właśnie spaliny powodują NAJWIĘCEJ SZKÓD ZDROWOTNYCH a nie np. pod fabryką samochodow elektrycznych. Taki jest SENS ELEKTRYKÓW ! nie wgłębiam sie tu w aspekty środowiskowe związane z pozyskaniem surowców bo nawet nie wiem które samochody tutaj będa generować większe szkody... pozdro ;)

  Euforyk E. HustlovskiEuforyk E. HustlovskiMiesiąc temu
 • Pytanie: o ile spada sprawność baterii po np 5 latach? Bo nie będzie ona nawet po roku mieć 100 procent, i kolejne co z recyklingiem takiego auta bo bateria sama w sobie ma taką chemię że jej oddziaływanie na środowisko jest gorsze niż te co2 , które jednak środowisko wchłonie.

  deadcrashdeadcrashMiesiąc temu
 • CO2 jest gazem naturalnym im mniejsze jego stężenie w atmosferze tym gorsza "fotosynteza" (w uproszczeniu). Nie ma żadnej "teori naukowej" mówiącej o negatywnym wpływie CO2 na środowisko. Albo coś jest teorią, w którą sie wierzy jak w o.Rydzyka albo naukowym dowodem popartym badaniami i faktami, a nie prognozami. Te same agencje bombarduja nas upolitycznionym chłamem nt. CO2 a w tym samym czasie raportują że od 30lat nie ma różnicy w poziomach ppm tego gazu w atmosferze. Metan, siarka itp OK ale nie CO2. www.co2coalition.org/wp-content/uploads/2016/10/Carbon-Dioxide-Benefits-the-World-2.pdf i wiele innych, które zmuszają rozwarzyć czy CO2 to problem ludzkości czy może problem polityczny (aby biedne kraje nie miały szansy rozwoju, by ludzie emigrowali i robili na emerytury starych bezdzietnych w krajach rozwiniętych gdzie młodym wydaje się, że pracują, a jak zapytasz czym się zajmuje i za co odpowiada nie potrafi odpowiedzieć). A wracając do moto jak elektryki bedą miały 600km zasiegu WTPL ludzie zaczną kuować. Nie ze wzg na środowisko, tylko dlatego, że dają wiecej przyjemności z jazdy i mało w nich części które mogą się zepsuć.

  Mathias KwiaMathias KwiaMiesiąc temu
 • Zachar co powiesz na takie sensacje ? www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/samochody-elektryczne-emituja-wiecej-co2-niz-diesle-twierdza-niemieccy-naukowcy/fzb3erv?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=moto&fbclid=IwAR02s3_ku3hZwWTjb9uNzCFyc_rzmrKuEjqDPmPZPdFM22YqYgSgpAKUDNA

  Miesiąc temu
 • Piszę u Ciebie pierwszy raz, Świetny materiał. Czuć obiektywizm :)

  Robert Rupis SobólRobert Rupis SobólMiesiąc temu
 • Niestety polacy w wyborach opowiedzieli się po stronie ruskiego węgla i pedofilów więc jakby nie potrzebnie się produkujesz.Polacy szacunek za tolerancję ale ekologia nas nie interesuje :D

  Frank CastleFrank CastleMiesiąc temu
 • Paliwo trzeba dostarczyć cysterną (wyprodukowanie cysterny + paliwo) na stację. Na stacji działają pompy elektryczne. Przy EV BRAK tanich obciążeń.

  Maciek RozalskiMaciek RozalskiMiesiąc temu
 • Wspomniał Pan o produkcji litra benzyny... A czemu Pan nie wspomniał o utylizacji baterii.... Jakie są. Koszta..

  Amian UkAmian UkMiesiąc temu
 • Super że wspomniałeś o produkcji mięsa! Jestem pod wrażeniem!

  Michał RożdżyńskiMichał RożdżyńskiMiesiąc temu
 • Bardzo ciekawe podejście i bardzo podobało mi się wyraźne stwierdzenie ile tak naprawdę CO2 wytwarza człowiek a ile natura. Szkoda, że wszyscy skupiają się na CO2 a mniej zwracają uwagę na emisję innych paskudztw. Przydało by się zrobić jednak takie rozliczenie tylko biorąc pod uwagę więcej aspektów np. emisja, koszty, obsługa, serwisowanie itd. bo zastanawiam się czy spora różnica w cenie zakupu pojazdu się jakoś przekłada na późniejszą zawartość portfela. A tak zupełnie przy okazji. Ładowarka trójfazowa 11kWh przy najbardziej popularnej taryfie G11 ?! Czyli po zakupie pojazdu pierwsza czynność to wymiana instalacji i zmiana taryfy w ZE lub najlepiej w odwrotnej kolejności - najpierw pytanie do ZE czy dadzą radę zrobić nam w domu wyższą taryfę. I jak idziemy tym tropem - 90 kWh z własnej instalacji i ładowanie 365 dni w roku daje ok. 32 850 kWh rocznie co licząc po 0,35 gr daje ok. 11,5 tys. zł. Doliczając opłaty stałe zmienne śmakie i owakie plus zzrzutka na nową furę prezesa ZE da nam pewnie więcej niż 20 tys. zł. Przejedziemy na tym 120 tys. km. Niby ok. 0,16 zł/km. Będzie więcej jak doliczymy OC i AC. Żeby taki dystans przejechać "w benzynie" potrzeba wydać rocznie ok. 35000 zł ale w "gazie" wyjdzie już może bardzo porównywalnie a o ile mniejszy stres w korku. Wiem, wiem mało kto robi 120 tys.km. rocznie ale z 50-60 tys. spoko da się. No i przydałoby się jakieś info o kosztach obsługi i serwisowania bo na razie wiadomo chyba tylko tyle, że aku pada w kilka lat ale wymiana nie kosztuje 500zł. Oglądając np. materiały o Tesli wygląda to fajnie o ile autko jest na gwarancji i o ile gwarancja jest uznana. Inaczej już tak fajnie to nie wygląda. Tak jest z każdym "elektrykiem" ? Czy jest to napad na Audi E-tron? Powiem, że wręcz przeciwnie. Może dopiero pojawienie się takiego pojazdu rozpocznie jakieś ciekawe dyskusje na temat samochodów elektrycznych.Tak czy inaczej era pojazdów spalinowych ma się powoli ku końcowi na rzecz elektrycznych "lokomotyw" a tak wyglądają teraz póki co różne eksperymenty.

  Przemcio71Przemcio71Miesiąc temu
 • Takie auta mają sens ale lobby petrodolarów robi swoje :-) więc coż ... Wydaje mi się że jeszcze dekadę dwie musi minąć żeby to miało ręce i nogi

  Piotr Gruby maniekPiotr Gruby maniekMiesiąc temu
 • Prosze sprawdzic informacje o emisji CO2 przez elektryki. Ostatnie badania ekologow z Niemiec dowodza, ze auto elektryczne powoduje wieksza emisje CO2 niz diesel. Jak z kazdymi badaniami jest pytanie - kto placil za badania. Za te i za poprzednie :)

  Maciej HelminiakMaciej HelminiakMiesiąc temu
 • Teraz będą wciskać Polakom gówno elektryczne. Za jakiś czas napewno koncerny będą robić wszystko, by nm to wepchnac

  Adrian GałkaAdrian GałkaMiesiąc temu
 • Pitu, pitu, pitu. Ekologia ekologią a ja tam powiem że mi się najbardziej w elektrykach podoba brak smrodu spalin i tyle w temacie. W centrach miast śmierdzi od smogu że ciężko się poruszać i zdrowe to na pewno nie jest więc im więcej elektrycznych samochodów tym lepiej bo powietrze czystsze i lżej się oddycha. Dla mnie to największa zaleta, a jeżeli przy okazji mniej wyprodukuje CO2 to fajnie.

  Kamil WiechetekKamil WiechetekMiesiąc temu
 • O losie.. ale agitacje pan ciśnie

  Volleswerk FullOrganPowerVolleswerk FullOrganPowerMiesiąc temu
 • Bardzo dobry film. A co z samolotami i statkami? Wodór?

  kucijaja Akucijaja AMiesiąc temu
 • No to kiedy rusza wielki program budowy ładowarek do aut elektrycznych na polskich osiedlach mieszkaniowych oraz pod zakładami pracy?

  Jar KoJar KoMiesiąc temu
 • Elektryk to tylko dla osoby mającej własny dom/garaż/prąd. U mnie w bloku jak sąsiad podpina elektryka w garażu wspólnym do prądu to Janusze mu go odłączają w nocy. Nie ma takiego ładowania. I chyba nie ma rozwiązania na elektryka w garażu wspólnym albo na elektryka bez dostępu do "własnego" prądu.

  MJRegulMJRegulMiesiąc temu
 • CIEKAWE CZY TE ELEKTRYKI PRZEJADĄ 200 TYSIĘCY KILOMETRÓW ???

  Tomasz NobilecTomasz NobilecMiesiąc temu
 • +elektryki nie dymią w mieście

  RfłRfłMiesiąc temu
 • Nie uwzględniłeś sprawności całego łańcucha dostaw prądu od elektrowni do samochodu, a to ogromne straty! Elektryk w Polsce na dzień dzisiejszy kosztuje więcej CO2

  JakubJakubMiesiąc temu
 • Halo halo a może trzeba uwzględnić jeszcze sprawność sieci przesyłowej ładowarki i w "Realu" uwzględnić rzeczywistą emisję, no chyba, że ładujesz swojego Etrona prosto w elektrowni... Wkurzają mnie te pseudo wyliczenia

  Jakub SJakub SMiesiąc temu
 • Skoro liczyles emisje CO2 produkcji baterii EV, to powinny tez zostac uwzglednione emisje przy produkcji silnika spalinowego. Badzmy precyzyjni ;) Ale generalnie dobrze ze sprostowales!

  Kamil GrzywaczKamil GrzywaczMiesiąc temu
 • Prostacko wyliczone wartości. przyjęto założenie że elektrownia znajduje się w gniazdu i nie mamy strat przesyłowych oraz urzynania Lini oraz całego utrzymania elektrowni. Energia elektryczna nie jest magazynowana ale produkowana na bieżąco, w marko-skali nie da się tego wyliczyć idealnie. Paliwo również należy dowieźć i utrzymać infrastrukturę. Jedyną słuszną metodologią badawczą jest koszt samochodu oraz jego amortyzacja całkowita. Najtaniej na przejechane kilometry wychodzi LPG ( w sumie jest też eko). Drażniący jest fakt że na temat "ekologi" wypowiadają się ekolodzy. To tak jak o biologi wypowiadają się panie profesor dżender stadis. Niewidzialna ręka rynku walczy z widzialną rękom koncernów oraz mafi pro ekologicznch.

  Bartek EartBartek EartMiesiąc temu
 • Nie wziąłeś pod uwagę kosztów utylizacji takiej baterii

  Miesiąc temu
 • Niezły wykład. Szkoda, że nia ma szansy dotrzeć do zakutych łbów ekipy rządzącej.

  Bartosz PBartosz PMiesiąc temu
 • 3:03 znaczek Mercedesa?

  money makermoney makerMiesiąc temu
  • @LOLFACE myślałem, że w e tronie siedzi

   money makermoney makerMiesiąc temu
  • A czemu nie?

   LOLFACELOLFACEMiesiąc temu
 • Mały zasięg... Jak Niemcy zejda z pl - ruscy też to może wkocnu grafen którzy Polacy wynalezli i byli gotowi do masowej produkcji tego cuda nagle ucichli... Przecież z grafenu miały być baterie z tego Polacy by kasę na tym trzepali ale po co polska ma być bogata jak mogą być Niemcy i USA... Projekt tesli jest o dupe oszczasc oni dopiero się uczą robić te baterie a Polacy już dobrze wiedzieli jak to budować i mieć zasięg nie do 50km czy 200km (a teraz to wow 200km na baterii jak duuuzo) a na grafenie by można było 3,4 razy większy dystans pokonać.... Głupia polityka głupie łapówki głupie media... I się dziwią że Niemców i ruskich nie lubimy.

  Ysmir PLYsmir PLMiesiąc temu
 • Super w końcu ktoś dobrze wytłumaczył bo juz nie chce się słuchać że w Polsce prąd z węgla i baterie zaraz padną itp..

  Boberek4Boberek4Miesiąc temu
 • ale elektryk nie ma tego wrummm łutututuut i wgl

  Brat łukasza L.Brat łukasza L.Miesiąc temu
 • Przepraszam a jak sie zaopatruje elektrownie...trzeba połączyć wszystkie koszty tak jak paliwa...

  Piotr BryniakPiotr BryniakMiesiąc temu
 • Zachar super wyliczenia, ale trochę za dużo założeń. Wytworzenie 1kWh energii kosztuje w Polsce więcej niż 650g CO2. Blok na węgiel kamienny o sprawności 46 proc. (co jest granicą dzisiejszej technologii) emituje „tylko” 743 kg CO2/MWh, ale to abstrakcja bo nie mamy samych takich bloków, a energię otrzymujemy również z węgla brunatnego, ale i w minimalnym stopniu z innych źródeł. Jak się poszuka to różne źródła różnie podają, ale nigdzie nie wychodzi to poza przedział 743-1070g CO2 / 1kWh (dla przykładu w Japonii jest to 943g CO2/1kWh). Dalej trzeba policzyć straty na przesłaniu energii do Twojego gniazda elektrycznego w domu - to jest od 5% do 7%. Dalej trzeba policzyć straty przy ładowaniu i magazynowaniu energii elektrycznej. Straty są na AC->DC, samo ładowanie baterii (ciepło), magazynowanie (utrata energii jak nie jeździsz, samorozładowanie), ponowna konwersja DC->AC - to są straty ok 20-23%. Wychodzi, że 1kWh faktycznie przeniesiona na koła to od Leafa 12,2kWh/100km (po minimalnych liczbach, Smart zużyje podobnie) to ok. 114g CO2 /100km, aż po zawrotne 352g CO2/100km (dla eTron przy 25kWh/100km, liczone po górnych wartościach). Jak przyjrzymy się hybrydom (nie plug-in), ropniakom i benzyniakom to wychodzi dla przykładu: 105 (kompaktowy diesel toyoty lub hybryda), 140 (kompaktowa benzyna z 2.0 wolnossącym silnikiem), 250 (Audi Q7), 353 (Mercedes-AMG GLE 63 S 4MATIC Coupé). Już po tym widzimy, że zakup diesla lub oszczędnego benzyniaka może być korzystniejszy dla środowiska w codziennym użytkowaniu, a całość wyliczeń nie uwzględnia: wydobycia i rafinowania ropy/benzyny, ale również nie uwzględnia wydobycia węgla, litu i mnóstwa innych pierwiastków które są w bateriach oraz utylizacji/przetworzenia baterii litowej. Wyprodukowanie baterii do auta to oczywiście też koszt weźmy te 20 ton CO2, jednak nie jestem pewien czy on uwzględnia koszt wydobycia i transportu litu oraz innych pierwiastków. Wydaje mi się, że sam koszt produkcji baterii po zakupie materiałów. Jednak tam samo można podejść do benzyny - mamy koszt wydobycia i rafinacji. Te 20 ton CO2 to tylko extra koszt producenta benzyniak vs elektryk, który na warunki PL nigdy się nie zwróci.

  Piotr MatusewiczPiotr MatusewiczMiesiąc temu
  • Aaa i nie mów, że nie da się zrobić silnika benzynowego który zejdzie poniżej 140g/100km. Jestem przekonany i myślę, że np. projektanci Mazdy postawili sobie to za cel. Skyactive-X (SCCI) zejdzie myślę z 10-25% z tej wartości. dodatkowo stosując technologie (już obecne) w stylu iEloop, odłączanie cylindrów, EGR, zmniejszanie masy, optymalizacja procesu spalania itp pozwolą zejść do 115-120g/100km. Oczywiście Mazda to tylko przykład. Oprócz tego jest całe mnóstwo hybryd i mild-hybryd, ale one mają już akumulator litowy (jakiś), więc tutaj trzeba dodać koszt jego wytworzenia (jest on jednak dużo mniejszy niż 100kWh akumulator eTrona). Hybryda bez problemu zejdzie poniżej 100g/100km i to w ciągu najbliższych 5 lat.

   Piotr MatusewiczPiotr MatusewiczMiesiąc temu
 • Hej😎 Jak zawsze dobry materiał. To była wazelina a teraz moja dygresja. Wspomniałeś o ślad węglowy baterii. Wiec obale tą teorię. Ślad węglowy wytopu wszystkich użytych metali silnika, modelowania, obróbki skrawania jest znacznie wiekszy. Do tego należy doliczyć wszystkie oleje zużyte przez okres eksplatacji nie zawsze prawidłowo utylizowane. Przez lata miałem warsztat samochodowy teraz sprzedaję fotowoltaikę . Myślę o zakupie do codziennej pracy eGolfa :) Dąże do zakupu CLS. Wszystkie te technologie są dla ludzi z szerszym polem widzenia.

  Jacek PyjorJacek PyjorMiesiąc temu
 • Ta cała ekologia to dobry pic na wodę.

  Dawid Lee-van-dowskyDawid Lee-van-dowskyMiesiąc temu
 • Ok a jaki jest ślad co2 produkcji silnika spalinowego. Jeśli do śladu co2 liczymy baterie.

  sebek sebeksebek sebekMiesiąc temu
  • @Antonii Kowal tak jeśli liczy się całość to całość.

   sebek sebeksebek sebekMiesiąc temu
  • To liczmy też ślad produkcji silnika elektrycznego skoro chcesz brać pod uwagę silnik.

   Antonii KowalAntonii KowalMiesiąc temu
 • Moim zdaniem trzeba by było jeszcze doliczyć wymiane baterii po x tysiacach kilometrów a przynajmniej doliczyć wymiane baterii wadliwych co też się zdarza

  Filip NiedzinFilip NiedzinMiesiąc temu
 • Jeszcze rok temu elektryki poza Tesla mnie nie interesowały pod wszystkimi względami, teraz mam I3 i jako drugie auto świetnie się sprawdza

  kossodamikossodamiMiesiąc temu
 • W wyliczeniach o CO2 i benzynie jest błąd, bo nie zawsze auto pali 10, nowoczesne około 8. A starsze z powodzeniem można zagazować co drastycznie ogranicza wydalanie CO2. Tak więc tego...

  M PsM PsMiesiąc temu
 • Jak ktoś ma tylko 230 V w domu (jedna faza) to jak wallbox może ładować 11kW?

  MarekMarekMiesiąc temu
 • Hej dobry odcinek zachar ale musisz wiedziec ze z naukowego punktu widzenie jesli cos jest teoria to jest pewniakiem ktory teoretycznie mozna obalic ale przy dzisiejszem stanie wiedzy bardzo trudno jest obalic jaka kolwiek teorie.

  Miesiąc temu
 • Opowiedz w jaki sposób i gdzie są wydobywane pierwiastki niezbędne do produkcji akumulatorów i nagle się okazuje że elektryki to żadna czysta technologia ;)

  Jarosław KrzyżanowskiJarosław KrzyżanowskiMiesiąc temu
 • Dodajmy też ilość wygenerowanego syfu przy produkcji części do spalinowych silników, przy czym silnik elektryczny yo dość mała i prosta konstrukcja..

  zbychukielichuzbychukielichuMiesiąc temu
  • @Antonii Kowal wiesz jak wygląda i z ilu części się składa silnik elektryczny ? To sobie zobacz. Silnik spalinowy jest 6 razy większy i podnieś maskę swojego auta. Na jeden element jaki tam widzisz potrzeba jednej maszyny przemysłowej typu wtryskarka, tokarka, frezarka czy przecinarka. Każda z tych setek maszyn żre po kilka kilowatogodzin, a ile części jeszcze wewnątrz silnika spalinowego. Nie zrozum mnie źle, bardzo lubię silniki spalinowe, ale tylko te od V6 w zwyż. Każde z mniejszą ilością cylindrów to badziew i nie miał bym oporu by je zastąpić elektrykami.

   zbychukielichuzbychukielichuMiesiąc temu
  • Bez przesady ... przy spalinowym to od razu "syf" a elektryczny to niby co? Kilogramy metalu i tu i tu. Nie wpadajmy w histerię antyspalinową bo spada jakość dyskusji... Pozdrawiam

   Antonii KowalAntonii KowalMiesiąc temu
 • łapka za wyliczenia. ale zużyte beterie trzeba gdzieś składować, unieszkodliwiać bo są zaj...biście szkodliwe a tego już nie policzyłeś... Aha zapomniałem polska śmietnikiem europy i finalnie wszystkie zużyte baterie z EU trafią w końcu do polszy na prywatne śmietniska... taki modny ostatnio temat, skupowania odpadów z europy przez polskich biznesmenóff. btwe. baterie nie umiejraja szybko jak mówisz może ale tak samo śpiewano piękna bajki o plastiku jakie to miało nie byc remedium na wszystko, i co? i obejrzyj ten film o bateriach z elektryków za 20-30 lat...

  Miesiąc temu
 • Na wstępie muszę napisać, że bardzo lubię Pana programy. Mówi Pan w ciekawy sposób, a niewątpliwe doświadczenie jakie Pan posiada w dziedzinie motoryzacji pozwala ufać wydawanym opiniom. Niestety, nie można tego powiedzieć o filmie na temat aut elektrycznych. Mówiąc o dwutlenku węgla i ochronie środowiska mówi Pan bzdury. Być może są to informacje uzyskane od sprzedawców samochodów elektrycznych a Pan korzystając z aut testowych jest zobligowany do wygłaszania opinii producentów. Nie obejrzałem do końca materiału, ale chciałbym wskazać na kilka błędów. Przede wszystkim wywody na temat dwutlenku węgla i jego roli w ocieplaniu klimatu są co najmniej dyskusyjne. Przede wszystkim, o tym, czy gaz w powietrzu unosi się do góry decyduje jego masa cząsteczkowa. Masa cząsteczkowa tlenu O2 to 32g natomiast azotu 28g. Są to główne składniki powietrza. Masa cząsteczkowa gazu może posłużyć do porównania ciężarów takiej samej objętości różnych gazów. Gdyby nie wiatry w atmosferze to bliżej gruntu znajdowałby się tlen a ponad nim azot. Jak się to ma do dwutlenku węgla CO2 i wody? Bardzo prosto, masa cząsteczkowa CO2 wynosi 44g natomiast wody H2O 18g. Porównując te wartości widać, że przy gruncie będzie gromadził się CO2, potem tlen i tak dalej. Zupełnie inaczej niż Pan powiedział :-) Druga sprawa to wycinanie lasów. Trzeba zdać sobie sprawę, że maksymalne ilości CO2 są pochłaniane przez rośliny w czasie wzrostu. Wtedy to węgiel zawarty w dwutlenku węgla jest pochłaniany przez rośliny i przetwarzany np. w celulozę (główny składnik drewna). "Dorosłe" drzewo nie obniża zawartości CO2 w powietrzu - pochłonięty węgiel jest zużywany na wzrost np. liści ale te jesienią spadają, i gnijąc wydzielają z powrotem CO2 do atmosfery. Z punktu widzenia ekologii opłaca się więc okresowo sadzić i wycinać lasy. Kolejna sprawa to sama rola CO2 w "efekcie cieplarnianym". Wystarczy sprawdzić w np. wikipedii skład powietrza. Zawartość CO2 to, UWAGA, 0,04%. W ostatnich dziesięcioleciach zaobserwowano wzrost stężenia CO2 rzędu tysięcznych procenta. W oparciu o te fakty przyzna Pan, że rola CO2 w efekcie cieplarnianym jest co najmniej dyskusyjna. Moim zdaniem rolą samochodów elektrycznych jest uniezależnienie motoryzacji od ropy naftowej. Wszystkie inne argumenty są w większym lub mniejszym stopniu wyssane z palca. Serdecznie pozdrawiam :"-)

  Krzysiek NieszporekKrzysiek NieszporekMiesiąc temu
 • 10 l na 100 km 😂😂😂

  krecik krecioszekkrecik krecioszekMiesiąc temu
 • Widziałeś jak się pali bateria li-ion jak narazie Holandia jest jedynym krajem w Europie którego służby ratunkowe mają narzędzia do skutecznego i bezpiecznego gaszenia aut elektrycznych

  Jan LukaszJan LukaszMiesiąc temu
  • @Jan Lukasz Zwyczajne auto też może choć faktycznie elektryki mają dużo większą szansę. Jednak z drugiej strony, elektryki są bezpieczniejsze. Mają lepsze strefy zgniotu i praktycznie nie da się nimi dachować. Zawsze sa plusy i minusy.

   Igo580Igo580Miesiąc temu
  • Bo jest ich mniej jak ktoś się zawinie na słupie to się zacznie jarać

   Jan LukaszJan LukaszMiesiąc temu
  • Tylko że nowe auta elektryczne płoną rzadziej niż normalne samochody.

   Igo580Igo580Miesiąc temu
 • Zachar tak z innej beczki ...planujesz test Lambo Urus?

  Szczerba JanSzczerba JanMiesiąc temu
  • Nie, na razie nie planuję

   Zachar OFFZachar OFFMiesiąc temu
 • Fantastyczny materiał! Jedyny element o którym może bym wspomniał to sprawność - ile energii idzie w tzw. "kosmos" w przypadku silnika ICE a ile EV :)

  lotnik1976lotnik1976Miesiąc temu
 • O ile wielkim fanem Audi nie jestem, głównie z racji tego jak polacy się do Vaga płaszczą, to muszę przyznać że Audi e-tron jest jedną z ciekawszych propozycji samochodu elektrycznego.

  MalormerMalormerMiesiąc temu
 • Nie mówi się też o eksploatacji silnika spalinowego, o smarach, olejach i częściach które się zużywają i trzeba wymienić.

  Sebastian KaniaSebastian KaniaMiesiąc temu
 • Dziwne ma Pan te wyliczenia odnośnie ekologii samochodów elektrycznych. Propaganda? Bo dlaczego inne wiarygodne źródła pokazują coś odwrotnego? Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego twierdzą, że samochody elektryczne staną się bardziej ekologiczne od aut napędzanych silnikami Diesla dopiero po przejechaniu 125 tys. km. A w porównaniu z benzynowymi po pokonaniu 60 tys. km. Wspomniana kalkulacja dotyczy rynku w Niemczech gdzie 30 proc. energii pochodzi ze źródeł odnawialnych. W Polsce energia pochodzi głównie z węgla, więc energia obarczona jest większą emisją CO2 oraz siarczanów itp.

  Szczerba JanSzczerba JanMiesiąc temu
  • Nie dziwię się wcale. W mediach trwają właśnie mistrzostwa świata w dobieraniu takich warunków brzegowych, aby udowodnić z góry założoną tezę. Cała sztuka polega na tym, aby wziąć średnie, a nie skrajne, wartości

   Zachar OFFZachar OFFMiesiąc temu
 • Ekolodzy cię znienawidzą po tych przeliczeniach hhaha

  Albin LebiodaAlbin LebiodaMiesiąc temu
 • natura to też np. pożary lasów - przed erą człowieka występowały mega pożary - a co dopiero aktywność wulkaniczna - jak rąbnie Kaldera Yellowstone to bedzie pozamiatane - ale jezeli chodzi o gazy cieplarniane to wystarczy islandia

  sangwinikksangwinikkMiesiąc temu
 • paaaanie liczący.co pan pieprzysz?litr paliwa zuzywa do 7kWh aby go wyprodukowac????? to policzmy:7kWh x 50groszy=ok 3,5 zł.wedlug oficjalnych danych orlen zarabia ok 70gr na litrze. teraz ten orlen sprzedaje za ok 5 zł ten litr.ile wydaje orlen na wydobycie tego paliwa,zbudowanie rafinerii,rozwizienie po stacjach,utrzymanie prezesa,jego dziwek,milinow pracowników.no ile???no wychodzi na to ze caly ten trud wykonuje za jakies 80 groszy na litrze. tak wiec cos sie panu pomieszalo panie redaktorze. teraz mowisz pan ze elektrownia produkuje prad z dana emisja.czy uwzgledniles pan ze aby ten prad znalazl sie w samochodzie to doplynie go tylko polowa tego co zostalo wyprodukowane w elektrowni!!!!!! tak wiec pomnoz pan swoje wyliczenia przez dwa i wychodzi to samo co u spalinowych. jezeli do samochodu doplywa tylko 50% wyprodukowanej w elektrowni energii to znaczy ze przy ladowaniu zostaje stracone kolejne 10%,potem przy zasilaniu silnika elektrycznego zostaje stracone kolejne 20-30%. ile nam zostaje z poczatkowego prądu wyprodukowanego w elektrowni? zostaje nam jak widac ok 20-30%.to jest sprawnosc identyczna jak samochodu spalinowego. ladowanie tylko ze zrodel odnawialnych ma sens uzywania takich aut.poki co nie ma tylku elektrowni na swiecie aby zdolaly naladowac wszystkie auta gdyby zostaly wymienione na elektryczne.pozdrawiam i zycze myslenia. p.s. czlowiek nie produkuje 4% co2 tylko o rzad wielkosci wiecej,skad te dane????

  cathathonium cathathoniumcathathonium cathathoniumMiesiąc temu
 • luuudzie!!!! pieprzycie wkolko o o jakims zasiegu dlugosci ladowania a to jest zupelnie slepa uliczka.nie da sie zasrac calego miasta milionami ladowarek po pierwsze dlatego ze nie bedzie czym ich zasilic bo elektrownie w lato nie moga wystarczyc na zasilanie malych domowych klimatyzatorow a co dopiero mowic o tysiacach ladowarek po kilkadziesiat kW. rozwiazanie jest jedno: -podjezdzamy na elektryczny CPN ,wymieniamy baterie w niecale 2 minuty i jedziemy dalej gdzie tylko chcemy do nastepnego CPN-u.zupenie jak terez z tradycyjnym paliwem.innego rozwiazania nie ma. oczywiscie zalozyc trzeba wprowadzenie prawa ze taki elektryczny CPN moze byc tylko i wylacznie do alternatywnego zrodla energii(panele sloneczne,wiatraki itd) ja kupujac np gaz w butli nie czekam az pracownik przy mnie naladuje gazem ta butle zagrazajac zyciu mojemu i swojemu,tylko zostawiam pusta butle i dostaje pelna-TYLKO TAK MOZE TO DZIALAC!!!!

  cathathonium cathathoniumcathathonium cathathoniumMiesiąc temu
 • A co ze śladem po produkcji podzespołów, których elektryk nie posiada, czyli silnika, układu chłodzenia, smarowania, rozrusznika itd. Ślad produkcji tych płynów wszystkich i części zamiennych. Też dodatkowy plus dla elektryków.

  Maciej ŁapińskiMaciej ŁapińskiMiesiąc temu
 • Ponad 100 lat temu mówili ze nic konia nie zastąpi- bo koń napasie się w rowie, napije się wody z kałuży... a auto nie.

  Excellent Trip TravelExcellent Trip TravelMiesiąc temu
 • A jak to wyglada na LPG? Jak sie myle to LPG jest bardziej eko paliwem?

  Diablo 666Diablo 666Miesiąc temu
 • Super epizod. Jak narazie technologia z bateriami nie rozwija się szybko ale za parę ładnych lat te wartości zejdą. Trzeba teraz dodać że w krajach które używają odnawialną energię jak Norwegia to jazda eletrykiem jest bardzo ekologiczna. Jak w Polsce założy się 100000000 hektarów paneli słonecznych i 300000000 turbin wiatrowych to te CO2 spadnie niesamowicie :) A najlepiej to wogole wszędzie na piechotę. No chyba że za parę lat będziemy mieli teleportery to może i 0 co2. Plus audi e tron wygląda 1000 razy lepiej niż Tesla.

  Luke TravelsLuke TravelsMiesiąc temu
 • Wszystko pięknie ale trzeba też uwzględnić emisje CO2 podczas calego procesu produkcji, juz od chwili gdy pierwszy inżynier usiądzie do projektu aż po chwile dostarczenia do klienta. Tak samo podczas procesu utylizacji po okresie eksploatacji. Nagle się okaże, że bardziej eko bedzie kupić 20to letnie auto, którego już nie trzeba produkować :)

  Adrian BlachnioAdrian BlachnioMiesiąc temu
 • A ile wynoszą straty prądu podczas rozładowywania się akumulatora, oraz w sieciach energetycznych?

  Marek PMarek PMiesiąc temu
Dlaczego napadłem na Audi e-tron? - BEZ CENZURY o elektrykach